کمسیون یا گروه اقتصاد مقاومتی که با مسئولیت معاون اول ریاست جمهوری چند سال است که کار مفیدی را بنحوی که سیستم را در راستای اهداف تعیین شده بچرخاند؛ نکرده است ؛ باید باین باور برسد که تا ریشه و عامل اصلی را نزند نخواهد توانست کاری کند! این گروه اگر راست بگویند در اولین تصمیم بایستی نسبت به حذف جرائم دیرکرد ( بشرح مختصری که در سطور بعدی میرود) اقدام کند!
بانک بر علیه کارآفرین

در ادامه مطلب مقدماتی قبلی تحت عنوان ( آیا مهلت خداوند در حال اتمام است ؟! ) ... در شرائطی که بحران بیکاری آنقدر عمیق و گسترده شده است که میرود تا از حوزه اقتصاد صرف خارج شده و تبدیل بانواع و اقسام بحرانهای اجتماعی ؛ فرهنگی و سیاسی و امنیتی کاملی شود ؛ عجیب آنست که سیستم بانکی برای رفع یکجانبه مشکلات خویش - که در واقع بر اثر عملیات غیرکارشناسی و غیرتخصصی در حوزه بانکداری خود عامل آن بوده است - تلاش گسترده ای را بر مسیری تنظیم کرده که اولا نه تنها بهیچ روی نمیتواند آنرا حل نماید ؛ بلکه بدتر آنکه موجبات نابودی حداقل زیرساختهای باقیمانده که در قالب کارگاهها و بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط برقرار میباشد را فراهم کرده و میکند!

نظام غلط و نامطلوب بانکی که در پس نزدیک به نیم قرن آنقدر غلط کار کرده است که برای اثبات آن نیازی به هیچ توضیح حتی برای عقول ضعیف هم نمیباشد؛ بجای همکاری و قراردادن توان خویش جهت اصلاح ساختاری و حل ریشه ای آن باز همچنان در روشهای غلط خویش اصرار داشته و فقط بفکر سراپا داشتن ظاهر بی محتوای خویش میباشد.

وجود چنین روشهایی بطور صریح حکایت از بی کفایتی همه آنانیکه بنوعی در حوزه بانکی و سیستم مالی دخیل و مسئولند؛ دارد.فراتر از حتی بی کفایتی نشان از سردرگمی و بی برنامگی هم دارد.

حال که وضع مجلس و دولت و نهادهای دیگر ذیربط چنین است اگر حاکمیت راسا خود بطور جد و بفوریت هرچه تمامتر وارد نشود؛ متاسفانه باید اصلی ترین تهدید در همه ابعاد اقتصادی-اجتماعی-سیاسی-امنیتی و فرهنگی را در آتیه ای بسیار نزدیک شاهد باشد که در آنصورت حسرت زمانهای از دست رفته کنونی باقی خواهد ماند و خدای ناکرده از هم پاشیدگی همه جانبه جامعه آنهم بطور قطع و یقین !

منتظر معجزه که نباید باشید بخصوص آنکه باستناد فتوا و نظریات فقهی همه مراجع و علماء کلیت سیستم بانکی را ربوی میدانند و بخصوص در اخذ دیرکرد که دیگر هیچ کس نیست که آنرا حرام و غلط و ظالمانه نداند! در چنین فضا و شرائطی پس بهیچ روی نباید منتظر لطفی از آسمان بود که خداوند را برعکس در جنگ رویاروی با این وضع ببینید!

در اولین و فوری ترین اقدام - ضمن تمهید و تدارک برنامه - لازم و حیاتیست که برای امیدبخشی و تزریق جانی دوباره به بنگاههای تولیدی و مراکز کارآفرین و طرحهای اشتغالزا ؛ طی حکمی صریح و روشن و قاطع فعلا جرائم دیرکرد بانکی ظالمانه بطور کل البته برای کارگاههای که کار کرده اند و آماده راه اندازی فعالیت خویش هستند ؛ حذف ( نه بخشیده , که حقی نیست تا مصداق بخشش قرار گیرد) گردد... چه کسی باور میکند که در طی پنج شش سال فقط جرائم خودساخته دیرکرد به دهها برابر اصل وام و سود و بهره آنهم بصورت مضاعف , برسد؟!!
کدام موجوداتی در کدام سیاره ای میتوانند از پس این درخواست احمقانه و ظالمانه بانکی برآیند؟!

حتی آندسته از رباخواران رسمی اتوکشیده درون سیستم بانکی هم را اگر عقلی و وجدانی باشد؛ باید اگر با حذف دیرکرد مخالفند حداقل اینقدر شعور را داشته باشند که خود پیشقدم شوند و بدولت بگویند که مبالغ دیرکرد را برای تشویق سرمایه گذاری سهم دولت بعنوان (مثلا) کمک دولتی برای سرمایه گذارانی که کار کرده اند و تعهدات اجرایی خویش را در ساخت کارگاه انجام داده اند منظور دارند.

نمونه این کمکها را تحت عنوان کمکهای فنی اعتباری یا با نام طرحهای یارانه دار و غیره هنوز هم در سندهای بودجه و برنامه سنواتی داریم . درک این حداقل برای راهگشایی که سخت نیست !!

بنابراین لازم و ضروری است که در بدبینانه ترین حالت در حذف دیرکردهای بانکی آنرا به کمکهایی دولتی ( تحت عناوین ذکر شده مانند کمکهای فنی و اعتباری و ... ) تعبیر و تغییر داده تا بدین شکل مخالفین و سخت پذیران حذف جرائم دیرکرد هم راضی باشند.

در اینصورت همزمان به دو و حتی سه هدف عمده دست خواهیم یافت که شامل :
1- حذف عملی ربا ( در این بخش از عملیات بانکی ) همان ربای دیرکرد
2- تحرک بخشی لازم به کارآفرینان فعلی که بخاطر همین دیرکردها فلج شده و کارگاهها راکد و غیرفعالند و همچنین ایجاد انگیزه برای پیوستن خیل عظیمی از مردم بجرگه تولید و اشتغال و توسعه اقتصاد مقاومتی در اثر این تغییر مثبت در سیستم مالی و بانکی
3- خرید فرصت لازم برای ادامه برنامه جدید سیستم بانکی در ساز و کار قانونی خویش
4- همچنین تست عملی و علمی واقعی چنین تصمیمی در اثربخشی و تحرک بخشی بکار و تولید و اشتغال در یک فرصت مثلا پنجساله
اینها از عمده ترین اهداف قابل حصول فوری آنهم صرفا با یک تصمیم قاطع خواهد شد.
...
بلطف خدا این مختصر گفتارها در پستهای بعدی ادامه خواهد یافت .
بخوانید :

مطالب دیگری از وبلاگ:
آیا مهلت خداوند در حال اتمام است ؟!
موش مزاحمی بنام رژیم اسراییل
سنگ و پای لنگ (ضعیف کش ها)
ترامپ،تنها یک کالای سیاسی
تفسیر سوره رعد 04 (361)
تفسیر سوره رعد 03 (360)
سیستم مالی از نظر Ken O,Keefe
مسلط مکن جون منی بر سرم
مقامات یاوه گو (Trump)
تفسیر سوره رعد 02 (359)
تفسیر سوره رعد 01 (358)
جلوی هجمه های بانکها را بگیرید
بنی قنطوره ! (1)
بنی قنطوره ! (2)
تفسیر سوره یوسف 18 (357)
تفسیر سوره یوسف 17 (356)
تفسیر سوره یوسف 16 (355)
تفسیر سوره یوسف 15 (354)
تفسیر سوره یوسف 14 (353)
تفسیر سوره یوسف 13 (352)
تفسیر سوره یوسف 12 (351)
تفسیر سوره یوسف 11 (350)
تفسیر سوره یوسف 10 (349)
پس نپندارم که اینها مردمانند، ای رسول
حسین (ع) نیز خود چو باران است!
فیض سبقت ,ماجرای حسنین (ع)
خاک خوشبوی کربلا ؛ مسلخ عشاق بی بدیل
امام حسین(ع) و نعمت حاجت‌خواهی
گلچینی از سخنان گهربار حضرت امام حسین علیه السّلام
ظالم , علوی نیست !
شریف ترین از نظر امام حسین (ع)
منظومه ای از استاد گرمارودی درباره امام حسین(ع)
ریشه وهابیت
امام حسین علیه السلام و مناظره در دین
تفسیر سوره یوسف 09 (348)
تفسیر سوره یوسف 08 (347)
تفسیر سوره یوسف 07 (346)
گناه از عالم زشت تر است
تفسیر سوره یوسف 06 (345)
تفسیر سوره یوسف 05 (344)
تفسیر سوره یوسف 04 (343)
تفسیر سوره یوسف 03 (342)
تفسیر سوره یوسف 02 (341)
تفسیر سوره یوسف 01 (340)
حرامخواران (دیرکردهای بانکی مصداق حرامخواری است)
نردبان ملکوت
تفسیر سوره هود 09 (339)
تفسیر سوره هود 08 (338)
تفسیر سوره هود 07 (337)
تفسیر سوره هود 06 (336)
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.